Oskrba z zdravili ne sme biti v nobenem primeru motena
17 April 2018
-->
Ljubljana, 17. april 2018 (MOREL)- »Lahko povem, da nam je vseh 24 javnih zavodov oddalo pooblastila za izvedbo skupnega javnega naročila za zdravila. To že izvajamo zadnje leto dni. Ker se zavedamo, da oskrba z zdravili ne sme biti v nobenem primeru motena, smo v okviru zbornice ustanovili skupino za izvedbo skupnega javnega naročila in najeli odvetniško pisarno, ki vodi vse postopke,« je povedal Miran Golub, predsednik Lekarniške zbornice Slovenije in nadaljeval, da sam Zakon o javnih naročilih posebej ne predpisuje specifičnih postopkov za izvedbo javnih naročil za nabavo zdravil in trgovskega blaga za nadaljnjo prodajo, zato pričakujejo določene težave. »Obenem pa pričakujemo tudi podporo in pomoč našega resornega ministrstva, to je Ministrstva za zdravje, Ministrstva za javno upravo, računskega sodišča in vseh ostalih vpletenih,« je še dodal Golub.
Z njim se je strinjala tudi Darja Potočnik, predsednica Sekcije javnih lekarniških zavodov pri Lekarniški zbornici Slovenije, ki je dejala: »Javni lekarniški zavodi menimo, da država ne rešuje aktualne problematike po pravih poteh. Rešitev ni zamenjava direktorja ali direktorjev javnih zavodov, pač pa konstruktiven dialog, sestanek med ministrstvi in izvajalci lekarniške dejavnosti ter pripravljenost prisluhniti težavam, s katerimi se v praksi vsi izvajalci srečujemo. Želimo delovati v korist pacientov in želimo delati zakonito. Zato zahtevamo od zakonodajalca, da vzpostavi tak pravni sistem z vsemi potrebnimi podzakonskimi akti in pravilniki, da bomo lahko znotraj pravnega sistema zadostili tako pravicam pacientov oz. zahtevam strokovne zakonodaje kot tudi pravice nas, javnih lekarn, da delamo zakonito. To vključuje ustreznost tehničnih in birokratskih predpisov, ker se v nasprotnem primeru lahko kadarkoli, kjerkoli ponovi zgodba o Ivanu Zajcu,« je prepričana Potočnikova, ki pravi tudi, odstavitev Ivana Zajca z mesta direktorja Javnega zavoda Pomurskih lekarn ni pravilen ukrep. »Tako kot vsi ostali direktorji, se je tudi Ivan Zajc odločil, da za izpeljavo skupnega postopka pooblasti LZS. Tam je postopek v teku,« je še dodala.
Področje lekarniške dejavnosti je v Sloveniji sicer zelo dobro urejeno in zelo regulirano in slovenskemu prebivalstvu zagotavlja strokovno, kakovostno in neprekinjeno preskrbo z zdravili. Zato toliko več skrbi povzroča dejstvo, da druga področja prek birokratskih postopkov vdirajo v lekarniško dejavnost in ogrožajo njen osnovni namen, preskrbljenost pacientov z zdravili.
»Vsi, ki vodimo javne lekarniške zavode, hočemo delati zakonito. Vendar pa menimo, da bi v primerih, ko birokratski oziroma tehnični predpisi ogrožajo izvajanje področne oziroma strokovne zakonodaje, morala imeti prednost stroka, torej dobrobit pacientov,« je povedala Romana Rakovec, direktorica Gorenjskih lekarn in razloži, da če bi upoštevali to, kar je zapisalo Računsko sodišče (RS), bi vsaka lekarna morala izbrati enega najbolj ugodnega ponudnika, kar pomeni, da bi ostali ponudniki zdravil izginili s trga. »S tem pride do monopola enega ponudnika, povišanja cen in umik tistih zdravil, ki ne prinašajo dobička,« je še pojasnila direktorica Gorenjskih lekarn. (konec)