Volkswagnov Ljubljanski maraton velja za eno največjih tekaških prireditev, ki v središče prestolnice že več let zapored privabi več deset tisoč ljubiteljev teka. Tudi letos bo na sporedu program, ki bo vključeval Lumpi tek za najmlajše, šolski tek in FUN tek, v nedeljo pa bodo na svoj račun prišli tudi tekači na daljše razdalje, ki bodo letos lahko prvič energijo, ki se sprošča ob teku, tudi dobrodelno unovčili.
»Vedno večja udeležba na Volkswagen Ljubljanskem maratonu dokazuje, da smo Slovenci izjemno psihološko in fizično pripravljeni, da smo zmožni zdržati velike napore in se pri tem tudi medsebojno podpirati. Če lahko to energijo združimo z naprednim tehnološkim znanjem ter jo ob tem tudi dobrodelno unovčimo pa je ves trud kar dvakratno poplačan,« je dodal Gojko Zalokar, direktor Volkswagen Ljubljanskega maratona.
23. izvedba namreč odpira nov pogled na tek in ga predstavlja kot obliko športa, ob katerem se kemična energija, ki jo pridobimo iz hrane, pretvarja v mehansko energijo – kot tako pa jo je mogoče z nekaj znanja in z dobrim namenom tudi akumulirati in koristno uporabiti. Udeležbo na maratonu bodo zato tokrat šteli tudi nekoliko drugače. Mehansko delo tekačev, torej tek, bodo pri Volkswagnu s posebnim izračunom, ki so ga razvili skupaj s strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan, in predelanimi tekaškimi stezami pretvorili v električno energijo. Nato bodo izračunali, koliko kilometrov je mogoče s sproščeno energijo prevoziti z električnim avtomobilom, in Rdečim noskom v uporabo podarili električni avtomobil e-Golf za toliko kilometrov, kolikor energije se bo sprostilo ob teku, oziroma za obdobje enega leta.