Ljubljana, 9. julij 2015 (MOREL)- Združenje izobraževalnih in svetovalnih središč Slovenije je v sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ter Andragoškim centrom Slovenije v okviru strokovnega posveta na temo Svetovanje za zaposlene za večjo vključenost v izobraževanje in usposabljanje ter razvoj kariere, pripravilo tudi okroglo mizo na to temo. Na okrogli mizi so predstavniki različnih področij predstavili svoj pogled na trenutno stanje na tem področju ter na vizijo in izzive, ki jih pri dejavnosti svetovanja za zaposlene in tudi širše v izobraževanju odraslih še čakajo.
Ljubljana, 9. julij 2015 (MOREL)- V Sloveniji so v zadnjih 15 letih razvili 14 Svetovalnih središč za izobraževanje odraslih ISIO, ki so umeščena v sistem izobraževanja odraslih kot ena temeljnih infrastrukturnih dejavnosti. Nastala so zaradi vse večjih potreb odraslih po informacijah in svetovalni podpori za vključevanje in uspešnost v vseživljenjskem učenju, in so še posebej pomembna za vse ranljive skupine prebivalstva. Središča ISIO zagotavljajo vsem odraslim kakovostno, strokovno in celostno informiranje ter svetovanje kot podporo njihovemu izobraževanju in učenju, v svojih okoljih pa so ponudnike izobraževalnih in svetovalnih storitev za odrasle povezala v svetovalno omrežje in postala regijska središča svetovalne dejavnosti za izobraževanje odraslih.
V državnih inštitucijah, ki so zadolžene za izobraževanje ter ostalih na tem področju vse bolj prevladuje spoznanje, da se mora povečati raven znanja med zaposlenimi, še posebej med starejšo generalcijo. Z novimi znanji se namreč povečujejo tudi možnosti za zaposlovanje, saj podjetja potrebujejo izobražene oziroma izšolane kadre na vseh ravneh. Zato bi se radi v svetovalnih središčih preusmerili v manj izobražene in tiste, ki so starejši od 45 let s pomanjkanjem ključnih kompetenc. Mreža središč ISIO lahko zagotovi svetovanje zaposlenim za večjo vključenost v vseživljenjsko učenje in razvoj. Zavedajo se, da so lahko v podporo pri informiranju, svetovanju in motiviranju zaposlenih predvsem v majhnih in srednje velikih podjetjih, ki imajo šibke kadrovske službe.«
Sicer pa je tudi država v to področje pripravljena vložiti kar nekaj milijonov evrov, kar naj bi prineslo učinke v dvigu izobrazbene ravni v državi, po vsej verjetnosti pa tudi napolnilo žepe nekaterih posameznikov.